PROFESJONALNE WYBIELANIE ZĘBÓW

Jak często każdego dnia uśmiechamy się? 10, 50, 100 razy? Uśmiech to część Naszego wyglądu zewnętrznego. Nic dziwnego więc, że każdego z Nas krępują, a czasami wręcz przeszkadzają ciemne przebarwienia, plamki na białych zębach. Jest to wynik najczęściej picia herbaty, kawy, soków lub palenia papierosów.

Jest na to jednak skuteczna metoda – wybielenie zębów – wybielanie jednoseansowe (w gabinecie stomatologicznym) lub wybielanie nakładkowe (w domu).

Na pierwszej wizycie badany jest stan zębów, w tym plomb oraz dziąseł. W razie potrzeby zabezpieczane są ubytki, gdyż plomby, korony, mosty nie ulegają wybieleniu. Wykonywane jest  zdjęcie pantomograficzne (czytaj więcej), usunięcie kamienia nazębnego i osadu (czytaj więcej). Przestawiane są możliwości wybielenia zębów oraz wszelkie problemy związane z tym zabiegiem.

W metodzie wybielania jednoseansowego lekarz nakłada specjalny preparat chroniący dziąsła, a następnie aplikowany jest żel wybielający. Cały zabieg trwa około 1 godziny.

W metodzie nakładkowej lekarz pobiera wyciski w celu wykonania indywidualnych nakładek na zęby. Pacjent w domu aplikuje do nich żel wybielający, umieszcza je na zębach i pozostawia na noc ( 4-8 godzin). Cały zabieg trwa około 8-10 nocy. Sam efekt może być zauważalny już po pierwszej, drugiej nocy. Po ustabilizowaniu koloru (ok. 2 tygodnie po zakończonej kuracji), lekarz stomatolog ostatecznie wypełnia zęby wg nowego jaśniejszego koloru.

Po wybielaniu zdarza się sporadycznie przejściowa nadwrażliwość zębów na zimno. W takim przypadku pacjent zobowiązany jest przyjść do gabinetu w celu nałożenia na zęby preparatu odwrażliwiającego.

WYBIELANIE ZĘBÓW MARTWYCH

Wybielanie zębów martwych (w tym leczonych endodontycznie) różni się od wybielania zębów żywych. Na samym początku należy wykonać zdjęcie RTG przebarwionego zęba (Czytaj więcej).  Taki ząb musi być przed próbą wybielenia prawidłowo przeleczony endodontycznie (kanałowo).  Gdy leczenie endodontyczne jest niedostateczne należy wykonać powtórne leczenie (Czytaj więcej).

Ujścia kanałów należy zabezpieczyć preparatem chroniących tkanki okołowierzchołkowe przed podrażnieniami. W przypadku zębów martwych preparat wybielający umieszcza się wewnątrz komory zęba na 3-4 dni. Jeżeli efekt jest niezadawalający zabieg powtarza do trzech razy. Ostateczne wypełnienie należy wykonać po około dwóch tygodniach (Czytaj więcej).