Ogólnie

W trakcie budowy

 

Co warto wiedzieć?

NOWOCZESNA ENDODONCJA – LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM

Byłoby idealnie, gdyby można było swoje naturalne zęby zachować w zdrowiu i dobrej kondycji przez całe życie. Niestety w pewnych stanach chorobowych, nerw (miazga) znajdujący się w zębie ulega infekcji bakteryjnej i procesowi zapalnemu, co może objawiać się silnym bólem. Nerw może także obumrzeć, a infekcja szerzyć się wokół zęba-winowajcy.W takim przypadku konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego.

Celem leczenia jest przede wszystkim usunięcie zbędnej, w tym momencie, dla naszego organizmu chorej miazgi, a tym samym usunięcie bakterii z systemu kanałowego, tak aby infekcja nie rozprzestrzeniała się dalej. Niestety nie ma jeszcze metody, która pozwalaby w 100% na ich usunięcie. Jednak techniki jakie używamy stosując leczenie umożliwiają ich eliminacje w stopniu wystarczającym.

Dzięki nowoczesnej, zaawansowanej technice leczenie endodotyczne w Naszym gabinecie jest bezbolesne, przyjemniejsze i wykonywane w czasie jednej wizyty. Zęby uprzednio przekreślone i wymagające usunięcia, dzisiaj po prawidłowym „przeleczeniu” mogą funkcjonować oraz dawać radość pacjentom przez wiele, wiele lat.

Leczenie endodontyczne jest z punktu widzenia finansowego rozwiązaniem dużo bardziej atrakcyjnym niż odbudowa braku zęba za pomocą mostu protetycznego bądź implantu.

Jak wygląda leczenie?

Na początku pacjent uzyskuje niezbędne informacje dotyczące całego leczenia. Na ekranie monitora przedstawiana jest także multimedialna prezentacja. Przedstawiane są możliwości leczenia, kalkulowane są szanse leczenia i wszelkie koszty zabiegu. W dalszej kolejności pacjent wypełnia specjalnie przygotowaną zgodę na leczenie endodontyczne. (Pobierz zgodę na leczenie).

Po wykonaniu RTG punktowego oraz znieczulenia uzyskuje się dostęp do wnętrza zęba. Następnie zakładany jest koferdam, czyli specjalna guma, która ma za zadanie odizolować dany ząb od środowiska jamy usntej. Po wykonaniu tych czynności lekarz ostrożnie otwiera wejścia do kanałów, a za pomocą elektronicznych urządzeń jest mierzona długość kanału korzeniowego. Pod kontrolą mikroskopu zabiegowego system kanałów jest opracowywany mechanicznie z użyciem narzędzi wykonanych ze stopów niklowo-tytanowych i chemiczne płucząc go środkami przeciwbakteryjnymi. Na koniec kanały wypełnia się szczelnym i biokompatybilnym materiałem. Jest nim gutaperka i specjalna pasta-uszczelniacz. Cały zabieg umożliwa hermetyczne zamknięcie systemu kanałowego.
________________________________________________________________

________________________________________________________________

Dlaczego mikroskop zabiegowy?

Aby coś dobrze zrobić trzeba to widzieć!

(Zdjęcia dna komory zęba widoczne pod mikroskopem i gołym okiem).

Wnętrze zęba to komora o wielkości ok. 4×5 mm. W tak skomplikowanych zabiegach niezbędne jest optyczne powiększenie pola operacyjnego. W Naszym gabinecie używamy mikroskopu zabiegowego LEICA M300 lub lup stomatologicznych SurgiTel.

wg www.endodoncja.pl, PTE

 

Przypadki kliniczne


Wszystkie zabiegi wykonywane są w osłonie koferdamu i pod mikroskopem. Pacjentów zainteresowanych leczeniem endodontycznym (kanałowym) zapraszamy na wizyty konsultacyjne, a lekarzy zainteresowanych współpracą w ramach „Practice Limited to Endodontics” zapraszamy do strony DLA LEKARZY.

PREZENTACJA PRZYPADKÓW:

PACJENT 16

D43 – powtórne leczenie endodontyczne, usunięcie dwóch metalowych wkładów koronowo-korzeniowych.

lek. dent. Aleksander Materniak

PACJENT 15

D46 – powtórne leczenie endodontycze, odbudowa natychmiastowa kompozytowa

lek. dent. Aleksander Materniak

PACJENT 14

D46 – pierwotne leczenie endodontyczne, odbudowa natychmiastowa kompozytowa

lek. dent. Aleksander Materniak

PACJENT 13

D26 – powtórne leczenie endodontyczne, obudowa natychmiastowa kompozytowa

lek. dent. Aleksander Materniak

PACJENT 12

D45,46 – pierwotne leczenie endodontyczne, odbudowa natychmiastowa kompozytowa

lek. dent. Aleksander Materniak

PACJENT 11

D16,17 – pierwotne leczenie endodontyczne, odbudowa natychmiastowa kompozytowa

lek. dent. Aleksander Materniak

PACJENT 1

D46 – powtórne leczenie endodontyczne, usunięcie złamanego narzędzia z kanałów bliższych + wkładu wkręcanego metalowego z kanału dalszego i odbudowa nakładem kompozytowym.

lek. dent. Aleksander Materniak

PACJENT 2

D37 – leczenie pierwotne, C-shape

lek. dent. Aleksander Materniak

PACJENT 3

D46 – pierwotne leczenie endodontyczne, D25 – pierwotne leczenie endodontyczne + przygotowanie pod wklady koronowo-korzeniowego z włókna szklanego

lek. dent. Aleksander Materniak

PACJENT 4

D35, 34 – pierwotne leczenie endodontyczne, obudowa kompozytowa koron zębów metoda bezpośrednią na wkładach koronowo-korzeniowych z włókna szklanego.

lek. dent. Aleksander Materniak

PACJENT 5

D46 – powtórne leczenie endodontyczne, odbudowa nakładem kompozytowym.

lek. dent. Aleksander Materniak

PACJENT 6

D27 – pierwotne leczenie endodontyczne.

lek. dent. Aleksander Materniak

PACJENT 7

D24- powtórne leczenie endodontyczne, usunięcie główki złamanego wiertła Gates nr1 z kanału policzkowego, przygotowanie pod wkłady koronowo-korzeniowego z włókna szklanego.

lek. dent. Aleksander Materniak

PACJENT 8

D37- powtórne leczenie endodontyczne, usunięcie złamanych narzędzi z kanału dystalnego.

lek. dent. Aleksander Materniak

PACJENT 9

D48 – powtórne leczenie endodontyczne.

lek. dent. Aleksander Materniak

PACJENT 10

D27 – pierwotne leczenie endodontyczne, odbudowa kompozytowa metodą bezpośrednią.

lek. dent. Aleksander Materniak

Przypadek 10