SZYNY RELAKSACYJNE – LECZENIE BRUKSIZMU

Czym jest bruksizm?
Jeżeli budzisz się z obolałymi mięśniami szczęki lub bólem głowy, może u Ciebie występować bruksizm — czyli zgrzytanie i zaciskanie zębów. Powoduje on ból zębów, częściowe ich starcie, a w efekcie nawet ich utratę. Bruksizm może doprowadzić do zniszczenia otaczającej kości i tkanki dziąseł, a także jest przyczyną problemów dotyczących stawów żuchwy, takich jak zespół stawu skroniowo-żuchwowego. Zgrzytanie zębami stanowi ponadto problem społeczny wywołując zaburzenia snu u partnerów śpiących w tym samym łóżku.

Po czym poznać, czy występuje bruksizm?
U wielu osób bruksizm jest nieuświadomym nawykiem. Osoby te mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z występujących u nich zaburzeń, dopóki ktoś nie powie im, że podczas snu głośno zgrzytają zębami. U innych osób rutynowa kontrola dentystyczna wykazuje, że zęby są starte lub szkliwo na nich jest zniszczone. Inne możliwe objawy bruksizmu obejmują ból twarzy, głowy i szyi. Lekarz dentysta może postawić dokładną diagnozę i określić, czy ból twarzy jest spowodowany bruksizmem.

Jak leczy się bruksizm?
Odpowiednie leczenie jest uzależnione od tego, co jest przyczyną problemu. Po zadaniu odpowiednich pytań i zbadaniu zębów dentysta może pomóc w określeniu potencjalnego źródła bruksizmu. W zależności od stopnia uszkodzenia zębów i jego prawdopodobnej przyczyny, dentysta może zalecić:

Zakładanie odpowiedniej nakładki (szyny) na czas snu — Nakładka taka, wykonana przez dentystę na zamówienie, aby dokładnie pasowała do zębów, jest nasuwana na zęby górne i chroni je przed tarciem o zęby dolne. Choć nakładka  skutecznie zapobiega konsekwencjom bruksizmu, to jednak nie leczy ona jego przyczyny.

Znalezienie sposobów na relaks — Ze względu na to, że główną przyczyną bruksizmu wydaje się codzienny stres, pomocne może być wszystko, co redukuje stres — słuchanie muzyki, czytanie książek, spacery lub kąpiele. Można także skorzystać z nauki skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Ponadto, umieszczenie ciepłej, wilgotnej ściereczki po bocznej stronie twarzy może pomóc w rozluźnieniu mięśni obolałych na skutek zaciskania zębów.

Redukcja „wystających punktów” na jednym lub więcej zębów w celu wyrównania zgryzu. Nieprawidłowy zgryz, w którym zęby nie pasują dokładnie do siebie, można także skorygować za pomocą nowych wypełnien, koron lub metod ortodontycznych.

zgodnie z wytycznymi www.colgate.pl