PROFILAKTYKA

Profilaktyka to najlepszy sposób walki z chorobami.  

Codzienna profilaktyka, w tym odpowiednie szczotkowanie, nitkowanie zębów i płukanie jamy ustnej pomaga zapobiec problemom jeszcze przed ich pojawieniem się. Jest także mniej bolesna, tańsza i mniej niepokojąca niż leczenie chorób, którym nie udało się zapobiec. Zainwestuj w siebie i swoich bliskich!


Jak my możemy pomóc Państwu w dbaniu o prawidłowy stan zębów?

1. Wizyty u lekarza dentysty.

Regularne, czyli co pół roku, kontrolne wizyty u lekarza stomatologa pozwalają wykryć powierzchowne ubytki, co zmniejsza ilość koniecznych do usunięcia tkanek zęba w czasie preparacji pod wypełnienie. Niewielkie ubytki tzn. „plamki próchnicowe” mogą być obserwowane bez konieczności opracowywania zęba. W ramach kontroli niejednoznaczych oznak zmian próchnicowych wykonujemy także niezbędne badania rentgenodiagnostyczne. Czytaj więcej.

2. Usuwanie kamienia i osadu.

Płytka bakteryjna szkodzi zarówno zębom jak i dziąsłom. To powłoka, która przekształca się w kamień nazębny. Gdy bakterie pochodzące z płytki infekują dziąsła doprowadzają do rozchwiania struktur utrzymujących zęby, co może nawet skutkować ich utratą. Aby tego uniknąć należy, co 6 miesięcy oczyszczać zęby w gabinecie stomatologicznym (skaling). Zabieg w Naszym gabinecie  wykonujemy ręcznie (za pomocą kiret) lub mechanicznie ( przy użyciu specjalnej piaskarki i końcówek ultradźwiękowych). W czasie zabiegu wszystkie powierzchnie zębów są polerowane za pomocą specjalistycznych szczoteczek, gumek, paseczków diamentowych  i past polerskich, aby pozostawić je jak najbardziej gładkie. Na koniec nakładany jest preparat fluorowy.  Dzięki temu przy prawidłowej oraz regularnej technice szczotkowania uzębienia od strony pacjenta kamień i osad  nie będzie miał tendencji do szybkiego odtwarzania się. Zabieg zwykle nie wymaga znieczulenia, a czas trwania to około 30 minut.

3. Fluoryzacja

Fluor to związek mający znaczny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie zębów. Dostarczany w młodym wieku, w czasie rozwoju zawiązków zębów korzystnie działa na Nasze uzębienie.  W tym czasie stosuje się tzw. endogenną fluoryzację, czyli krople, syropki, tabletki – preparaty zawierające dobrze przyswajalne związki fluoru. W nieco starszym wieku zalecana jest tzw, fluoryzacja egzogenna, kiedy to po oczyszczeniu zębów w gabinecie stomatologicznym aplikowane są związki fluoru bezpośrednio na tkanki twarde zębów. Stosujemy wtedy pianki fluorowe podawane w specjalnych jednorazowych łyżkach, które pacjent zagryza przez około 5 minut.

4. Lakowanie. Czytaj więcej