Co warto wiedzieć o implantach?

Co warto wiedzieć o implantach, implantologii czy implanto-protetyce?
Czy implant jest dla Ciebie?
Jak wygląda zabieg, czy boli, czy jest bezpieczny?HISTORIA.
Implanty nie są wcale nowym rozwiązaniem uzupełniania braków zębów. Jak spojrzymy w przeszłość stosowano je już w starożytnym Rzymie i Egipcie, a wykonywano najczęściej z kości słoniowej, pereł lub muszli. Obecnie implanty zbudowane są z tytanu. Tego rodzaju nowoczesny „wszczep” został użyty u pacjenta po raz pierwszy w 1965, w Szwecji.
_____________________________________________________________________

BUDOWA IMPLANTU.
Implant to element tytanowy, kształtem przypominający stożek. Jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm oraz odpowiednio wytrzymaly na wszelkie siły wytwarzane w trakcie gryzienia i jedzenia.
Wprowadzany jest do kości i ma za zadanie zastąpić korzeń naturalnego zęba. Część która wystaje ponad dziąsło to łącznik do którego następnie jest przykręcana lub cementowana korona protetyczna zastępująca koronę naturalnego zęba.

______________________________________________________________________

ZALETY IMPLANTU.
Utrata nawet pojedynczego zęba nie jest obojętna dla całego układu gryzienia i każdy ubytek wymaga jak najszybszego uzupełnienia. Przywracanie brakującego uzębienia za pomocą implantów stało się standardowym sposobem leczenia pacjentów całkowicie lub częściowo pozbawionych uzębienia.

Jeśli straciliście Państwo jeden lub więcej zębów istnieje kilka możliwości uzupełnienia ich. Jednak czy warto szlifować zdrowe zęby skoro można odbudować brakujący ząb na implancie?

1. Wprowadzenie implantu nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów!
2. Korony na implantach wyglądają bardzo naturalnie i przejmują funkcje zębów naturalnych.
3. Zapobiegają zanikowi kości!
4. Umożliwiają zachowanie pełnego uzębienia bez granic wiekowych.
5. Pacjenci nie muszą już więcej używać protez ruchomych – implanty zamontowane są na stałe!
6. Wprowadzenie już dwóch implantów umożliwia odbudowę kilku zębów.
7. Jest możliwość połączenia implantów z protezą ruchomą co znacznie poprawia komfort życia i funkcjonowanie pacjenta.

_____________________________________________________________________

WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA (CZY IMPLANT JEST DLA MNIE?)
Jedynym przeciwwskazaniem do zabiegu implantacji jest nowotwór obszaru, w którym ma być przeprowadzany zabieg. Nie wskazany jest także u osób z poważnymi, zaawansowanymi postaciami chorób układów: odpornościowego, kostnego, krwiotwórczego lub immunologicznego.

Coraz częściej mówi się raczej o pacjentach podwyższonego ryzyka niż o przeciwwskazaniach.

U większości osób dorosłych, w podeszłym wieku, palaczy papierosów, pacjentów cierpiących z powodu paradontozy jest możliwe przeprowadzenie zabiegów implantoprotetycznych.

Osteointegracja to biologiczny proces polegający na połączeniu implantu z kością. Ryzyko nieprzyjęcia się implantu wynosi wg różnych źródeł 2-5%.

___________________________________________________________________

JAK WYGLĄDA ZABIEG?

Leczenie implantoprotetyczne podzielone jest na dwa etapy.
1 – część chirurgiczna tj. w znieczuleniu miejscowym (podobnym jak przy ekstrakcjach zębów) nacinane jest dziąsło, nawiercany otwór w kości, następnie wkręcany implant i zamykane pole operacyjne. Taki zabieg trwa około 20 minut. 2 – cześć protetyczna tj. pobranie wycisków i wykonanie korony protetycznej, mostów lub protez wspartych na implantach.

__________________________________________________________________________________

CZY BOLI?
Zabieg implantacji jest niebolesny i całkowicie bezpieczny – wykonujemy go w miejscowym znieczuleniu. Trwa około 20 minut. Następnie pacjent udaje się do domu, ma przepisany antybiotyk oraz lek przeciwbólowy. Po zabiegu zwykle odczuwany jest tylko niewielki ból lub dyskomfort – podobnie jak po ekstrakcji zęba. Ewentualna opuchlizna znika w ciągu 2-3 dni. Najczęściej pacjenci są zdolni do pracy już kolejnego dnia po zabiegu.